3 Ağustos 2013 Cumartesi

Kitap fuarı 2013.

.     Beyazıt ta Ramazan da kurulan kitap fuarına gitmek ailemizin geleneğidir ,ve aynı geleneğe sahip bir koca ile evlenmekle ne iyi bir iş yapmışım.
    Kızlar babalarına benzeyen adamlarla evlenir diye bir söz var. Babaya duyulan güven ve saygı hatta hayranlık,hakikaten bir derece de farkında olmadan yaptırıyor insana bunu .Geçmişe bakınca bende aynı şeyi yapmışım ve bazı yönlerden beklentilerim aynen yerini buldu.
     Ama uyarayım zıtlıklarda olacaktır.Neyse bu yıl taşınmaların verdiği yorgunluk ,bellimde birazda gezmişliğe doygunluk,bellimde yaş,yada üşengeçlik yada hepsi sebebiyle daha kısa mesafede gezme yada yürüyüş banada eşime de yetti ,fuara gitmek bu yıl son güne kaldı,ama iyiki gitmiştim.
    Dediğim gibi çocukluğumdan beri gittiğimden olacak ,daha önce Sultanahmet'te idi fuar şimdi Beyazıt'ta nostaljik bir mekan benim için artık fuar  sadece kitap yada gezmenin ötesinde biraz geçmişe biraz anıma ve hatta geleceğe bakış stantların önünden geçerken yıllar içerisinde kendimde değişenler zevklerimde,kitaplarda değişenler,toplumdaki değişim,fuara gelenlerin bakış açıları imza için gelen yazarlar da ki değişim bile anlamlı.yerli yerinde durmuyor hiçbirşey zaman ile yoğrulup devam ediyor ve en önemlisi duygular daki değişim .
     Bazı yıllarda ki telaşlarım okuduklarıma nasıl yansımış, bazı yıllarda merak,siyasete tarihe olan ilgim, sonradan yanına sanatta katılarak yaş ile beraber nasıl durgunlaşmış , edebiyatta tasavvufda inzivaya çekilmiş tekrar kendini aramaya koyulmuş,
      Kendi ilgimin yanına bide iki küçük canlının istekleri ,ihtiyaçları önem kazanmış,bilgelik olamasada kendini bulma yolunda neler neler olmuş. Gittiğim yollar da yanımda ki insanlar da değişmiş , mekanlarım değişmiş , dünyam değişmiş. 
      Kitap okumak kültürden sayılsada kitabı anlamak bence olması gereken asıl kültür.Yazıldığı zamandan ihtiyaçlardan, verdiklerinden veremediklerinden,eksiklerinden ,ufkundan bahsedemiyorsan okumak kadar kültürsüz birşey yok. Hayatını okuyamıyorsan ,kendini,çevreni okuyamıyorsan kağıt yığınından farkı yok kitabın.
     ''Oku'' der iken ne kast etti yaradan ,neyi okuyayım der iken ne kast etti peygamber .RAbbinin adı ile derken sadece gösterilen hedef Kur-an mıydı , yada Rabb'inin adı ile kayinata bakarken yine kendinde 'o' nu bulmakmıydı.
       Neyi okuduğumuz mu önemli ,yada okuduğumuzda neyi aradığımız mı, yada arayış yolunda kazandıklarımız ile vardığımız noktamı. 
                                 Seher Kaya  
                                3.  Ağustos 2013    Beyazıt.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder